Odwadnianie osadów

Prasy rotacyjne

Prasy rotacyjne mają zastosowanie w odwadnianiu szlamów pierwotnych i biologicznych, generowanych w oczyszczalniach ścieków zarówno miejskich jak i przemysłowych, oraz w biogazowniach, w procesie odwadniania pofermentu. Ich rodowód sięga lat 60-tych XX w., kiedy to prototypowe urządzenia zaprojektowano dla przemysłu górniczego, a następnie papierniczego. W kolejnych latach ich konstrukcja była udoskonalana, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów zarówno odwadniania, jak i jakości filtratu.

Prasy mają budowę modułową (1 do 6 modułów), dostosowywaną w zależności od specyficznych wymagań Klienta oraz ilości materiału do odwodnienia.

Urządzenie składa się z:

  • podstawy z przekładnią oraz kanałami odwadniającymi montowanymi na wale (do 8 szt.)
  • flokulatora mieszającego osad z polimerem
  • szafy sterującej z pulpitem

Podstawowe zalety tego rozwiązania to:

  • wysoka wydajność (do 10 – 12 m3/h)
  • wysoki poziom wyłapywania cząstek stałych (>95 %)
  • odwadnianie w zakresie stężeń osadu 0,1-18% na wlocie
  • małe gabaryty
  • możliwość rozbudowy
  • zamknięta obudowa całkowicie  eliminująca nieprzyjemny zapach oraz hałas

Zasada działania

Wstępna analiza laboratoryjna pozwala na określenie doboru odpowiedniego polimeru (1) oraz jego ilości, w celu uzyskania optymalnych rezultatów.Polimer (2) oraz szlam (3) mieszane są w jednostce flokulującej (4) wg wcześniej dobranych proporcji, umożliwiających w końcowym efekcie osiągnięcie wymaganej wydajności oraz suchości odwodnionego materiału.Szlam, wraz z flokulantem,  zostaje następnie wpompowany pod niskim ciśnieniem do komory odwadniającej (5). Materiał gromadzi się następnie pomiędzy dwoma sitami filtracyjnymi z chromowanej stali nierdzewnej do momentu, aż powstanie ciśnienie wystarczające do otwarcia wylotu (7).procesSiła tarcia wolnoobrotowych sit filtracyjnych (max 2.5-3 obr/min) w połączeniu z odpowiednimi ustawieniami siły otwarcia wylotu, przyczyniają się do uzyskania bardzo suchego materiału końcowego (8) oraz odzyskania filtratu niezawierającego praktycznie cząstek stałych (6).

Prezentacja 3D

https://youtube.com/watch?v=8JH8yVyLCOA%3Ffeature%3Doembed

Działanie prasy

https://youtube.com/watch?v=sy4N31OEURQ%3Ffeature%3Doembed